شهرداری نهادی عمومی، غیردولتی، محلی و خودکفا است | شهرداری نی ریز

شهرداری نهادی عمومی، غیردولتی، محلی و خودکفا است

شهرداری نهادی عمومی، غیردولتی، محلی و خودکفا است و مانند دیگر نهادهای دولتی از بودجه دولتی استفاده نمی‌کند به همین دلیل باید دارای درآمد محلی برای اداره خود باشد.
واقعیت این است که شهروندان باید خود را به صورت مستقیم مسئول آن چه در شهر می‌گذرد بدانند.
به گزارش روابط عمومی شهرداری نی ریز،شهرام قنبرپناه مسئول واحد درآمد شهردا ی گفت :شهروندان باید در زمینه حفظ و توسعه فضای سبز، رعایت اصول نظافت و بهداشت معابر و پارک‌ها کوشش کنند. تنها در این صورت است که علاوه بر کاهش بسیاری هزینه‌ها، فعالیت‌های شهرداری نیز موفقیت آمیز خواهد بود . متاسفانه مشارکت شهروندان در پرداخت انواع عوارض سالیانه درصد بسیار ناچیزی بین ۱۵% تا ۳۰% بیشتر نمی باشد و این معضل همیشه باعث مشکلات فراوانی در زمینه خدمات رسانی به شهروندان می باشد ، لذا از همشهریان عزیز خواهشمندیم با پرداخت به موقع عوارض سالیانه نوسازی ، کسب و پیشه و خودرو ما را در ساختن شهری اباد یاری نمایند . در همین راستا در جهت پرداخت هر چه اسان تر عوارض مربوطه این شهرداری در آینده ی نزدیک سامانه ی پرداخت الکترونیکی عوارض سالیانه نوسازی و کسب و پیشه از طریق سایت شهرداری را راه اندازی خواهد نمود . 
بعضا در برخی موارد یکی از ایرادات وارده به شهرداری ها از طرف عموم مردم عدم آگاه سازی نسبت به وظائف شهروندی می باشد لذا در همین زمینه بصورت کلی می توان اعلام نمود :۱- کلیه املاک اعم از زمین- منازل مسکونی -واحدهای تجاری – ادارات و .. بصورت سالانه مشمول عوارضی به نام عوارض سالیانه نوسازی می باشند که این عوارض به قدیمی بودن املاک مرتبط نمی باشد . ۲- تمامی واحدهای صنفی عوارض سالیانه کسب و پیشه خود را می بایست تا قبل از اتمام سال جاری پرداخت نمایند و عدم پرداخت ان مشمول جریمه ی دیرکرد می گردد . ۳- عوارض سالیانه خودرو که یک عوارض ملی است و مهلت پرداخت آن تا پایان سال جاری می باشد و عدم پرداخت ان در مهلت مقرر مشمول جریمه ی دیرکرد می گردد .
معافیت ها وکاهش عوارض و تسهیلات تشویقی
واحدهاي صنفی که عوارض سالیانه خود را در فروردین ماه هر سال پرداخت نمایند بابت تشویق معادل ۳۰% عوارض همان سال به عنوان جایزه خوش حسابی کسر می گردد .  در مورد خانواده هاي معظم شهداء (پدر، مادر، همسر و فرزند) در صورت درخواست اخذ پروانه ی کسب و پیشه تخفیفی معادل ۳۰% و به جانبازان به ازاء هر ۱۰% جانبازي و آزادگان به ازاء هر یک سال اسارت معادل ۱۰% عوارض متعلقه صرفا براي یک مورد و تا سقف حداکثر ۵۰% منظور می گردد .
مالكان و سازندگان بافت‌هاي فرسوده دارای طرح مصوب  از پرداخت ۵۰ درصد عوارض صدور پروانه ساخت مسکونی معاف مي‌شوند .
در خصوص صدور پروانه ساخت تجاری چنانچه مبلغ محاسبه شده بیش از پانصد میلیون ریال باشد به میزان ۱۰% تخفیف شامل مالکین می گردد و در خصوص پروانه ساخت های مسکونی در جهت تشویق انبوه سازان مبالغ بالاتر از سیصد میلیون ریال به میزان ۲۰% تخفیف شامل مالکین می گردد .
به منظور تشويق شهروندان جهت پرداخت نقدي كليه عوارض صدور پروانه ساختمانی ، تغییر کاربری و تفکیک عرصه که مبلغ محاسبه شده بیش از یکصد میلیون ریال باشد به میزان ۱۰%کاهش عوارض شامل می گردد .
شایان ذکراست به اطلاع  کلیه شهروندان می رساند عوارض فوق الذکر بر اساس تعرفه های مصوب شورای اسلامی شهر و استانداری
استان فارس محاسبه و از شهروندان محترم دریافت می گردد و شهرداری علاوه بر تخفیف های مصوب، مجاز به ارائه ی هیچگونه تخفیفی نیست.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ نُه = 15