آئین نامه اجرایی ماده (7) قانون هوای پاک

ماده۱ـ دراین آیین نامه، اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می روند:

الف ـ محدوده ممنوعه تردد: محدوده های جغرافیایی مشخص در داخل محدوده شهر که عبور و مرور برای تمام یا برخی از وسایل نقلیه موتوری به صورت دایم یا موقت در آنها ممنوع است.

ب ـ وسایل نقلیه عمومی: وسایل نقلیه جمعی که در شبکه حمل و نقل عمومی شهری برای خدمات رسانی به عموم شهروندان به کارگرفته می شوند .

ماده۲ـ اعمال ممنوعیت ها یا محدودیت های زمانی، مکانی و نوعی تردد وسایل نقلیه موتوری به منظور کاهش آلودگی هوا و ساماندهی سفرهای روزانه شهری به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست یا شهرداری یا پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و تأیید شورای هماهنگی ترافیک شهرهای استان و در تهران شورای حمل و نقل ترافیک تهران با رعایت ضوابط شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور انجام می شود.

ماده۳ـ وسایل نقلیه مجاز به ورود و تردد در محدوده های ممنوعه تردد باید دارای مجوز از شهرداری مربوط باشند.

تبصره۱ـ مجوز وسایل نقلیه امداد حوادث آب، برق، مخابرات و گاز، وسایل نقلیه خدماتی و حمل و نقل عمومی بار و مسافر در حد تعداد مورد نیاز و با رعایت محدودیت های موضوع مطالعات جامع حمل و نقل و ترافیک مربوط براساس مصوبه شورای هماهنگی ترافیک استان و در شهر تهران، براساس مصوبه شورای حمل و نقل ترافیک شهر تهران توسط شهرداری صادر می شود.

تبصره۲ـ عوارض مربوط به صدور مجوز تردد انواع وسایل نقلیه در محدوده های ممنوعه تردد به تفکیک وسایل نقلیه برقی، هیبریدی و فسیلی پس از تصویب شورای اسلامی شهر و با رعایت قوانین و مقررات مربوط، توسط شهرداری مربوط اخذ می شود.

تبصره۳ـ وسایل نقلیه انتظامی، آتش نشانی و فوریت های پزشکی (اورژانس) از شمول این ماده مستثنی می­باشند.

ماده۴ـ شهرداری ها موظفند ضمن اطلاع رسانی عمومی درمورد محدوده ها و ساعات ممنوعه تردد از طریق رسانه های همگانی، علایم ویژه راهنمایی یا وسایل اطلاع رسانی الکترونیک و مخابراتی، با هماهنگی پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در مبادی ورودی به محدوده ممنوعه تردد و در داخل آن هشدارهای لازم را به عموم افراد بدهند .

ماده۵ ـ شهرداری ها موظفند پیش از اعمال محدوده های ممنوعه تردد، سامانه حمل و نقل عمومی متناسب با تقاضا را در این مناطق پیش بینی و تأمین نمایند، به طوری که از ابتدای برقراری این محدوده ها اختلالی در تردد شهروندان ایجاد نشود.

ماده۶ ـ وزارتخانه های دادگستری، راه و شهرسازی و کشور موظفند جریمه های عبور از محدوده های ممنوعه تردد موضوع این آیین نامه را با رعایت ماده (۲۱) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی ـ مصوب۱۳۸۹ ـ به نحوی پیشنهاد و بروزرسانی نمایند که میزان جریمه­های مذکور از بازدارنگی لازم برای ورود به محدوده های ممنوعه تردد برخوردار باشند.

ماده۷ـ به منظور توسعه کاربرد وسایل نقلیه عمومی، کلیه دستگاه های اجرایی دولتی می توانند در چهارچوب قوانین و مقررات و در حدود اعتبارات مصوب مربوط، نسبت به راه اندازی وسیله (سرویس) رفت و آمد کارکنان در قالب خرید خدمت از بخش خصوصی و تعاونی مشروط به اینکه کلیه وسایل نقلیه دیزلی مورد استفاده در سرویس های مذکور دارای عمر کمتر از پنج سال یا دارای پالایش گر(فیلتر) دوده استاندارد یا گازسوز یا برقی باشند، اقدام نمایند.

تبصره ـ دستورالعمل اجرایی این ماده ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه توسط وزارت کشور و سازمان­های اداری و استخدامی کشور و برنامه و بودجه کشور تدوین و ابلاغ می شود.

معاون اول رئیس ‎جمهور ـ اسحاق جهانگیری

۱۷ فروردین ۱۴۰۱ ۱۰:۰۲

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید